Zmiana samochodu na nowy to poważna decyzja, jednak czasami sytuacja nas do tego zmusza. Jeżeli już pojawia się taka konieczność, warto rozważyć zakup auta hybrydowego. Oczywiście w pierwszej kolejności, jak zawsze w takich sprawach, konieczna jest dokładna analiza zalet i wad takiego rozwiązania. Bierze się pod uwagę między innymi koszty utrzymania pojazdu, w tym wymiany płynów, naprawy w razie awarii oraz ubezpieczenia.
Hybrydowe auto i koszt jego tankowania
Napęd w samochodach hybrydowych to trzy podzespoły, które są ze sobą połączone. Są to silnik benzynowy, elektryczny oraz akumulator hybrydowy. Użytkownik może korzystać z jednego lub obu jednocześnie. Dzięki temu oszczędności podczas tankowania są bardzo dobrze widoczne. Zwłaszcza jeżeli porówna się te koszty w autach jeżdżących wyłącznie na benzynie. Na więcej korzyści w tym zakresie pozwala dołączenie do programów lojalnościowych. W ten sposób można otrzymać zwrot pewnej części środków wydanych na paliwo. Jednym z takich programów jest Tankuj Korzyści, z którego mogą korzystać klienci Toyota Banku. Mogą oni otrzymać zwrot nawet do 10% kosztów.
Jak wygląda kwestia awaryjności w samochodach hybrydowych?
Mniejsze koszty tankowania w samochodach hybrydowych to jedno. Drugą, równie ważną zaletą jest niski poziom awaryjności. Takiego szczęścia nie mają posiadacze samochodów na benzynę, czy ropę. Wśród najczęściej występujących usterek znajdują się na przykład awaria skrzyni biegów, czy uszkodzenie paska rozrządu. Kosztowny jest zarówno zakup niezbędnych części, jak i opłacenie mechanika, który dokona naprawy. W autach hybrydowych natomiast nie ma wielu części, które mogłyby wymagać naprawy. Kolejny problem jest zatem od ręki rozwiązany. Na sam koniec warto zdawać sobie sprawę, że również kwota przeznaczona na ubezpieczenie OC i AC jest o wiele niższa. Dzieje się tak, ponieważ ubezpieczalnie rekomendują lepsze warunki dla posiadaczy samochodów hybrydowych. Emitują one o wiele mniej spalin, w porównaniu z samochodami o innym silniku.