Zakup auta dostawczego dla firmy to wyzwanie każdego przedsiębiorcy. Musi on wziąć pod uwagę wiele czynników, które następnie powinien dostosować do firmowego budżetu. Pojazd dostawczy powinien spełniać swoje zadanie i stanowić praktyczny nabytek, który zarabia sam na siebie bezawaryjną jazdą i komfortem prowadzenia. Na co zwrócić uwagę kupując auto dostawcze dla firmy?
Zużycie paliwa
To czynnik, na który w pierwszej kolejności zwracają uwagę przedsiębiorcy. Jeśli w założeniu auto będzie wykonywać tysiące kilometrów w miesiącu, koszty paliwa na każdym litrze mają ogromne znaczenie. W praktyce zużycie paliwa w autach dostawczych niewiele się różni. Trudno sprawdzić rzeczywiste spalanie auta, ponieważ uzależnione jest to od wielu czynników.
Mowa tutaj o stylu jazdy kierowcy, zorientowaniu na ekologiczny tryb prowadzenia samochodu, o natężeniu ruchu czy aktualnych warunkach pogodowych. Na czynnik ten wpływa także załadunek. Z tego też powodu większą uwagę należy zwrócić na pojemność samego baku. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w transporcie międzynarodowym, gdzie ceny paliwa w poszczególnych krajach mogą zahaczać o absurd. Korzystnym rozwiązaniem jest też możliwość zamontowania dodatkowego zbiornika paliwa.
Ładowność
Zakup auta powinien być przemyślany przede wszystkim z perspektywy jego ładowności. Przedsiębiorcy firm transportowych decydują się na zakup pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, ponieważ nie podlega on przepisom o czasie pracy kierowcy. Ma to swoje konsekwencje, ponieważ samo auto ma określoną wagę, a jeśli w grę wchodzi również dodatkowe wyposażenie w postaci windy, masa całkowita może szybko zostać przekroczona.
Jazda przeładowanym samochodem może szybko zakończyć się jego awarią. Również służby drogowe w krajach Europy Zachodniej stosują surowe kary za przekroczenie dopuszczalnej masy pojazdu. W najlżejszym przypadku może skończyć się to sporym mandatem, w najgorszym zaś pojazd nie zostanie dopuszczony do dalszej trasy.
Komfort i bezpieczeństwo
Przemierzając setki kilometrów, kierowca musi mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy. Mowa tu między innymi o wygodnym fotelu kierowcy i jego zachowywaniu się na wyboistych drogach. Auto dostawcze powinno mieć też regulowaną kierownicę czy możliwość ładowania sprzętów elektronicznych przez gniazdka USB.
Przymierzając się do zakupu należy sprawdzić pojazd również pod kątem bezpieczeństwa. Istotną kwestią jest system wspomagania pracy kierowcy. Opcje takie, jak zapobieganie niekontrolowanej zmianie pasa ruchu czy opanowanie auta podczas wykonywania gwałtownych ruchów może uratować kierowcy życie. Równie ważnym elementem wyposażenia pojazdu jest kamera cofania. Poleganie wyłącznie na lusterkach wymaga ogromnego doświadczenia, podczas gdy kamera cofania to swoisty asystent, który zapobiegnie kolizjom i zaoszczędzi mnóstwo czasu.
Na rynku jest szeroki wybór dostawczaków. Ostateczna decyzja zależy przede wszystkim od budżetu i rodzaju wykonywanej działalności. Trafiony samochód z pewnością pomoże pomnożyć zyski.
Partnerem materiału jest salon Toyota Okęcie - samochody dostawcze Toyota Warszawa" href="https://www.toyota-okecie.pl/new-cars/samochody-dostawcze">samochody dostawcze Toyota Warszawa.