Błogosławiony stan kobiety nie przekreśla tego, by z miejsca kierowcy zajęła ona miejsce pasażera. Jazda samochodem w ciąży może być bezpieczna, jeśli zachowane zostaną podstawowe środki ostrożności. O tym, jaka jest najlepsza pozycja ciężarnej za kierownicą i jak zapinać pasy, by nie uciskały brzucha, można dowiedzieć się, czytając poniższy artykuł.
Przepisy kodeksu drogowego
Wiele kobiet poświęca się pracy zawodowej nawet będąc w mocno zaawansowanej ciąży. Dla większości z nich wiąże się to z podróżą do miejsca pracy, którą pokonują za kierownicą. Nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań do tego, by kobieta nie mogła pozostać mobilną, spodziewając się dziecka.
Zgodnie z zapisem przepisów kodeksu drogowego, kobieta w widocznej ciąży nie ma obowiązku zapinania pasów. Zasadę tę można zastosować zarówno na miejscu pasażera, jak i kierowcy. Chodzi o to, by pasy nie uciskały przyszłej mamy i nie utrudniały jej oddychania. Fachowcy od bezpiecznej jazdy podkreślają jednak, że prowadzenie auta w zapiętych pasach jest o wiele bezpieczniejsze dla kobiet w ciąży. Udowodniono, że w przypadku kolizji zarówno ciężarna, jak i jej płód, mogą ucierpieć znacznie mniej, aniżeli w sytuacji, gdzie prowadząca nie miała zapiętych pasów.
Jak zatem zapiąć pas, by jazda w ciąży była bezpieczna? Dolna jego część powinna znaleźć się poniżej linii brzucha, górna natomiast powinna przechodzić między piersiami. Za brak zapiętych pasów nie grozi kobiecie mandat, lecz wówczas ryzykuje ona życie swoje i nienarodzonego maleństwa.
Pozycja za kierownicą
Jazda autem w ciąży ma wiele zalet. Spośród wielu należy wskazać czynniki zdrowotne oraz komfort jazdy. Przeprawa zatłoczonym autobusem naraża ciężarną na dodatkowy stres, do tego w środku narażona jest na mnóstwo bakterii i występuje wysokie ryzyko złapania infekcji. Podróżując własnym autem należy usiąść w fotelu w odpowiedniej pozycji.
Właściwa postawa za kierownicą to taka, w której pośladki przysunięte są możliwie jak najbliżej oparcia. Plecy również powinny ściśle do niego przylegać. Jeśli kobieta skarży się na bóle kręgosłupa, można pomiędzy dolną część pleców a oparcie włożyć cieniutką poduszkę. Siedzenie kierowcy powinno być ustawione tak, aby ręce w czasie jazdy były wyprostowane, swobodnie spoczywając na kierownicy.
W czasie jazdy warto pamiętać o kilku dodatkowych kwestiach. Jeśli podróż będzie trwała nieco dłużej, dobrze będzie robić krótkie przerwy mniej więcej co godzinę. Chwila spaceru na świeżym powietrzu pomoże rozprostować kości i pobudzić krążenie. Zimą natomiast należy zdjąć okrycie wierzchnie, ponieważ ogranicza swobodę ruchów i dodatkowo napina pas. Kobieta ciężarna w przegrzanej odzieży może poczuć się ospała i stracić umiejętność koncentracji.
Praktyczne gadżety
Kobieta w ciąży może odczuwać przyjemność z jazdy, jeśli pojazd jest do tego odpowiednio przystosowany. Wiele pań ceni sobie adaptery do pasów albo nakładki antyuciskowe. Równie ciekawym dodatkiem wskazującym na stan kierowcy jest naklejka z napisem „Przyszła mama”, umieszczona w widocznym miejscu. Dzięki takim dodatkom prowadzenie auta jest znacznie przyjemniejsze.