Wiele elementów z obowiązkowego wyposażenia samochodu zapewnia producent, są jednak i takie, które to my, jako kierowcy musimy nabyć samodzielnie. Ponadto należy pamiętać, że na każdym kierowcy spoczywa obowiązek odpowiedniego utrzymania pojazdu w taki sposób, aby obowiązkowe elementy wyposażenia auta były sprawne.
W co należy wyposażyć samochód?
Rzeczy, które każdy kierowca powinien nabyć do swojego nowo zakupionego samochodu to przede wszystkim: tablica rejestracyjna, trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica. Tablica rejestracyjna musi zostać zamontowana w prawidłowy sposób tzn. nie może być niczym zasłonięta, powinna być czytelna i oświetlona. Trójkąt to niezbędna rzecz w razie awarii lub wypadku, wówczas ustawia się go na drodze, aby ostrzec innych uczestników ruchu o tym, że nasz pojazd został unieruchomiony. Gaśnica przewożona w samochodzie musi być przede wszystkim sprawna oraz powinna zostać umieszczona w łatwo dostępnym, bezpiecznym miejscu. Ten element wyposażenia jest szczególnie ważny podczas wypadku, dlatego to w interesie kierowcy leży okresowe legalizowanie gaśnicy.
Co nie należy do obowiązkowego wyposażenia pojazdu w Polsce?
W Polsce do obowiązkowego wyposażenia samochodu osobowego nie należą takie elementy jak: apteczka, kamizelka odblaskowa, koła zapasowe, zestaw narzędzi czy też zapasowe żarówki oraz bezpieczniki, jednak dla własnego bezpieczeństwa i wygody warto przewozić te rzeczy ze sobą. Należy również zwrócić uwagę na fakt, iż mimo tego, że kamizelka odblaskowa nie jest wymaganym elementem, to za jej brak w pewnych sytuacjach można otrzymać mandat karny. Kierowca może zostać ukarany, np., gdy po zmroku na drodze publicznej wysiądzie z samochodu w przypadku awarii, kolizji lub po prostu by zrobić sobie krótką przerwę i nie będzie wówczas wyposażony w żaden element odblaskowy. W takiej sytuacji, bowiem staje się pieszym, a pieszy, który porusza się po zmroku poza terenem zabudowanym musi posiadać elementy odblaskowe.
Od 1.10.2018 W Polsce nie ma również obowiązku przewożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego oraz umowy ubezpieczenia OC. Dokumenty te należy jednak okazać podczas przeglądu technicznego samochodu.
Kontrola pojazdu
Aby uniknąć mandatu każdy kierowca musi posiadać przy sobie prawo jazdy. Jeżeli chodzi o zatrzymanie dowodu rejestracyjnego to policjant lub funkcjonariusz Służby Granicznej może dokonać zatrzymania dowodu rejestracyjnego w przypadku, gdy dany pojazd zagraża bezpieczeństwu ruch drogowego lub gdy nie został poddany badaniu technicznemu. Warto przy tym pamiętać, że samochód może nie przejść przeglądu technicznego nie tylko z powodów wad technicznych, ale również w przypadku braku odpowiedniego wyposażenia samochodu.
Obowiązkowe wyposażenie pojazdu w innych krajach.
Przed wyjazdem do obcego kraju warto sprawdzić, jakie wyposażenie pojazdu obowiązuje w danym państwie. W Europie w wielu krajach wymagana jest miedzy innymi apteczka czy kamizelka odblaskowa. Mimo tego, że Polska jest sygnatariuszem Konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym lepiej podczas wyjazdów zagranicznych wyposażyć się w obowiązkowe elementy wymagane w danym kraju, z pewnością wpłynie to na komfort i bezpieczeństwo naszej podróży.