Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak wiele instalacji biegnie pod naszymi nogami. Pod ziemią mnóstwo jest rur, znajdujących się bezpośrednio pod jezdniami, chodnikami, czy trawnikami, ale też pod blokami czy torowiskami. Innymi słowy, często bardzo trudno dostać się do instalacji, a może być to konieczne. W końcu nawet najlepiej wykonane rurociągi prędzej czy później będą wymagały wymiany lub co najmniej renowacji.
Jak przeprowadza się renowację rurociągów?
Zastanawiasz się może, na czym tak właściwie polega renowacja rurociągów? Otóż mowa tutaj o odnowieniu instalacji. Niemniej pod pojęciem renowacji czasami rozumie się też wymianę rur. Tak czy inaczej, zabiegi te można wykonywać na dwa sposoby. Metoda klasyczne polega na stworzeniu wykopu otwartego, który daje pełen dostęp do rurociągu. Niemniej jest to metoda mająca szereg wad, o których więcej piszemy w dalszej części tekstu. Alternatywę stanowi metoda bezwykopowa.
Jeśli chodzi o bezwykopową renowację rurociągów, wykonuje się ją różnymi metodami. Najpopularniejszy jest dzisiaj kraking statyczny. Mowa o rozwiązaniu, które nie wymaga wykonania wykopu otwartego, co bez wątpienia ma wiele zalet. W tym przypadku wykonuje się tylko jeden otwór lub nie ma go wcale. Otóż czasami możliwe jest wprowadzenie sprzętu przez studzienkę. Urządzenie wykonuje renowację lub wymianę w sposób bezinwazyjny.
Klasyczna czy nowoczesna renowacja rurociągów?
Masz wątpliwości, czy w kwestii renowacji instalacji podziemnych lepsze jest rozwiązanie tradycyjne czy nowoczesne? Za chwilę je rozwiejemy. Otóż metoda klasyczna wymaga wykonania długich i szerokich wykopów. Wiąże się to po pierwsze z wysokim kosztem. Duży nakład pracy podnosi cenę wykonania zabiegu choćby ze względu na konieczność zatrudnienia większej liczby osób. Ponadto powstają zniszczenia. Po zakończeniu zabiegu trzeba odtworzyć czy to asfalt, czy też kostkę brukową, bądź torowisko. Jednocześnie zabieg generuje dużo zanieczyszczeń i hałasu. Jest nieprzyjazny dla ludzi oraz środowiska. W zasadzie jedyną zaletą tego rozwiązania jest nieograniczony dostęp do rurociągów.
W przypadku renowacji bezwykopowej nie ma mowy o nieograniczonym dostępie do instalacji, jednak nie jest on do niczego potrzebny. Sprzęt wprowadzony pod ziemię radzi sobie doskonale z wypełnianiem powierzonych mu zadań. Jednocześnie nie trzeba wykonywać dużych wykopów, co przekłada się na dużą oszczędność pieniędzy i czasu. Co więcej, nie tylko nie powstają zniszczenia, ale też na czas przeprowadzania zabiegu nie trzeba zamykać drogi czy też torowiska. Warto również pamiętać, że renowacja bezwykopowa generuje bardzo niewielki hałas. Co więcej, ilość powstających zanieczyszczeń jest na tyle mała, że trudno tutaj mówić o jakimkolwiek dyskomforcie dla ludzi znajdujących się w okolicy. Podobnie wpływ na środowisko jest w tym przypadku minimalny.
Jak widać, w zasadzie nie ma wątpliwości, że bezwykopowa renowacja rurociągów to lepsze rozwiązanie niż przeprowadzenie zabiegu metodą tradycyjną. Ważne jest jednak, aby zadania podjęła się fachowa firma, posiadająca w tym obszarze duże doświadczenie.