Rekreacyjna jazda terenowa dostarcza dreszczyku emocji i solidnej dawki ekscytacji. Poruszanie się quadem po bezdrożach czy stromych zboczach to sport, który zyskuje mnóstwo zwolenników. Już pierwsze spotkanie z tym pojazdem może przerodzić się w pasję na całe życie. Aby jazda była przyjemna i bezpieczna, należy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii.
Zalecana szczególna ostrożność
Każdy kierowca, który pierwszy raz wsiada za kółko, potrzebuje czasu na „wyczucie pojazdu”. Z wszędołazami jest podobnie – zanim na dobre będzie można pozwolić sobie na Quadowe szaleństwo z KYMCO MXU 700 EX EPS T3b, trzeba zachować ostrożność.
Quady mają ogromną siłę i bez trudu pokonują skomplikowane odcinki trasy, ale nie wolno zapominać, że z uwagi na dużą masę mają tendencję wywrotową. Pierwsza jazda powinna się odbywać na płaskiej nawierzchni lub takiej, gdzie nie grożą upadki związane z niewiedzą i brakiem doświadczenia kierowcy. Niezbędna jest tu realna ocena terenu – warto najpierw zbadać, czy aktualne umiejętności pozwolą na pokonanie danego odcinka.
Środki bezpieczeństwa
Quadowe szaleństwo z KYMCO MXU 700 EX EPS T3b będzie w pełni bezpieczne, jeśli użytkownik pojazdu w pełni zadba o niezbędny sprzęt. Podstawą są kask oraz zapięte pasy. Nie obejdzie się też bez specjalistycznej odzieży i akcesoriów, takich jak gogle czy kominiarka, która zminimalizuje ryzyko pochłaniania pyłu z nawierzchni. Wiele osób jeżdżących quadami jest zapalonymi miłośnikami motocykli. Wówczas należy pilnować, aby podczas jazdy quadem nie pojawiły się odruchy motocyklowe. Wystawianie nogi do spowolnienia skrętu może się zakończyć złamaniem kończyny.
Redukcja biegów i balans ciałem
Dynamiczna i zrywna maszyna z pewnością zachęca do rozwijania prędkości, jednak początkujący kierowcy muszą najpierw nauczyć się współpracy z quadem. Ważną zasadą jest redukcja biegów przy podjazdach. Dzięki temu wyskok na szczycie nie będzie zbyt mocny, pozwalając kierowcy na szybkie opanowanie pojazdu. Balansowanie w takich sytuacjach też ma duże znaczenie – należy wychylać się na boki przeciwne do kierunku skrętu, a przy stromych podjazdach pochylać ciało do przodu, kładąc się na kierownicy.
Kto może jeździć quadem?
Sterowanie quadem jest wręcz intuicyjne – pojazd wyposażony jest w gaz, znajdujący się pod kciukiem, oraz hamulec, umieszczony na przedniej części kierownicy (układ jest taki sam jak w rowerze). Nie oznacza to jednak, że każdy może wsiąść na pojazd i wyruszyć w teren. Quadem mogą jeździć osoby posiadające prawo jazdy kategorii AM, które można wyrobić po ukończeniu 14 roku życia. Jeśli masa pojazdu przekracza 350 kg, wówczas wymagane jest prawo jazdy kategorii B1, dostępne dla osób, które ukończyły 16 lat. Osoby pełnoletnie mogą poruszać się wszędołazem, posiadając prawo jazdy kategorii B.
Należy pamiętać, aby poruszać się po drogach i terenach przeznaczonych do jazdy quadem. Stanowczo zakazuje się wjazdu ATV na tereny parków narodowych. Największą frajdę bez wątpienia sprawią specjalnie przygotowane do tego tory, na których jest mnóstwo nasypów i dołów z błotem.