Filtr kabinowy (filtr przeciwpyłkowy) jest podstawowym elementem wyposażenia każdego samochodu z klimatyzacją. Stosuje się go w celu oczyszczania powietrza w kabinie samochodowej. Każdy kierowca powinien zadbać o to, aby to urządzenie w jego pojeździe było regularnie wymaniane. Jest to bardzo ważne, ponieważ filtr kabinowy oprócz tego, że skutecznie chroni wnętrze samochodu przed szkodliwymi zanieczyszczeniami, pełni jeszcze inne istotne funkcje. Urządzeni to usuwa nieprzyjemne zapachy pojawiające się w kabinie samochodu, a także ogranicza możliwość nadmiernego parowania przedniej szyby.
Kiedy należy wymienić filtr kabinowy?
Zanieczyszczony filtr nie pracuje prawidłowo i zwiększa opory ssania, co może doprowadzić do uszkodzenia silnika dmuchawy. Niesprawny filtr bardzo niekorzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie osób podróżujących samochodem. W takiej sytuacji stężenie niebezpiecznych dla zdrowia substancji we wnętrzu samochodu może być nawet 6 razy wyższe niż na poboczu drogi. Przebywanie w kabinie o nadmiernym zanieczyszczeniu powietrza może doprowadzić do: łzawienia, reakcji alergicznych, ataku kaszlu czy duszności. Jeżeli filtr kabinowy jest zanieczyszczony wówczas deska rozdzielcza szybko się kurzy, a szyby w samochodzie nieustannie parują. Systematyczna wymiana filtru przeciwpyłkowego jest bardzo ważna, należy dokonywać jej nie rzadziej, niż co 15 tys. kilometrów lub co najmniej raz w roku. Jeżeli podróżujemy często i w miejscach, w których jakość powietrza jest niska wówczas warto wymienić filtr, co najmniej dwa razy w roku lub po przejechaniu 7, 5 tys. km. Najlepszą porą roku na wymianę filtru paliwowego jest wiosna, ponieważ w tym czasie powietrze jest szczególnie zanieczyszczone przez różnego rodzaju pyłki.
Jaki filtr kabinowy wybrać?
Na rynku dostępne są filtry kabinowe zwykłe (standardowe) oraz węglowe. Filtry węglowe nie tylko zatrzymują zanieczyszczenia stałe (jak ma to miejsce w przypadku zwykłych filtrów), ale także pozwalają na zminimalizowanie stężenia szkodliwych substancji chemicznych. Są one od 50 do 100% droższe od standardowych filtrów, ale stanowią doskonałe rozwiązanie dla alergików oraz osób, które podróżują z małymi dziećmi.
Kupując filtr warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jego jakości. W przypadku filtrów standardowych droższe modele zostały wyposażone w lepszy materiał filtrujący. Tańsze filtry, w których zastosowano wkłady papierowe są mniej skuteczne od tych wykonanych z tworzyw sztucznych. Jeżeli zdecydujemy się na zakup filtru z aktywnym węglem, warto zwrócić uwagę na powierzchnie wkładki węglowej, jeżeli jest niewielka może nie spełniać prawidłowo swojej funkcji.
W przypadku wyboru filtru kabinowego bardzo ważna jest jakość plis. Nie powinny być one zlepione ze sobą lub naderwane. Im więcej plis tym flirt będzie bardziej skuteczny. Ponadto plisy powinny podpierać się wzajemnie oraz muszą być szczelnie przyklejone do bocznej listwy.
Przy wyborze filtra kabinowego warto również zwrócić uwagę na to, aby był on dostosowany do zaleceń producenta samochodu, możemy zakupić filtr dedykowany konkretnym markom aut. Do znanych producentów filtrów kabinowych działających na rynku zaliczamy między innymi firmy: Bosch, Aster, Fiaam, Wix Filters USA, DeckerMann, Magneti, Mann&Hummel.