Jazda przez równiny z Warszawy do historycznego centrum kulturalnego, czyli Krakowa, wcale nie musi być nudna. Wybierz się w wyjątkową podróż. Proponowana trasa obejmuje zarówno leśne rezerwaty przyrody, jak i średniowieczne miasta. Szerokiej drogi!
Bolimowski Park Krajobrazowy
Pierwszy przystanek czai się tuż na obrzeżach Warszawy. Wspaniale wprowadzi Cię w faliste niziny centralnej Polski. Kręte rzeki i malownicze łąki, przecinają długie szlaki turystyczne. Możesz tutaj popływać kajakiem, a w pobliżu znajdują się rustykalne, niewielkie pensjonaty.
Łódź
To trzecie co do wielkości miasto w Polsce. Powstało na potrzeby przemysłu włókienniczego w XIX wieku. Pejzaż miejski nadal zdominowany jest przez budynki z tego okresu. Ogromne ceglane przędzalnie zamieniły się w modne centra kulturalne, galerie handlowe. Przedsiębiorcy, którzy dorobili się na fabrykach, zbudowali okazałe wille, które obecnie pełnią funkcję muzeum. Łódzka Manufaktura to kompleks handlowo-rekreacyjny. Teren jest rozległy, liczy 27 hektarów. Ma tutaj siedzibę ponad 300 firm. Mieszczące się tutaj Muzeum Fabryki przybliża życie robotników, techniki produkcji sukna, a także zgłębia działalność Izraela Poznańskiego.
Radom
Miasto słynie ze wspaniałych rzędów domów w stylu barokowym z XVI i XVII wieku. Odbywają się tutaj największe pokazy lotnicze w Polsce. Oprócz tego warto zobaczyć wspaniały kościół Świętego Wacława. Kolejną ciekawą atrakcją jest Muzeum Wsi Radomskiej. Przedstawia dziedzictwo kulturowe oraz budownictwo regionu.
Kielce
W XVII wieku zbudowano tutaj pałac manierystyczny, który przetrwał do dziś w pierwotnym stanie. Kielce mieszczą się w Górach Świętokrzyskich, jednym z najstarszych pasm w Europie. Od wieków wydobywa się tutaj złoża minerałów. Na południe od miasta znajdują się rezerwaty przyrody w dawnych kamieniołomach. Odwiedzając stolicę województwa świętokrzyskiego, koniecznie zobacz Pałac Biskupów Krakowskich. Początkowo pełnił funkcję letniej rezydencji dla biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika w latach 1637-1644. Układ ogrodu zmieniono pod koniec XVIII wieku, ale w 2003 roku przywrócono mu manierystyczny wygląd. Przy okazji warto zobaczyć Muzeum Narodowe, Katedrę oraz Muzeum Zabawy i Zabawek.
Busko Zdrój
Słynie ze źródeł siarczkowych, które są unikalne w skali Europy. Mieści się tu jedno z najatrakcyjniejszych i najpopularniejszych polskich uzdrowisk. Corocznie odbywa się tutaj wiele wydarzeń kulturalnych: Festiwal Muzyczny, Międzynarodowa Wystawa Fotograficzna, Jarmark Floriański, Festiwal Folklorystyczny i Lato z Chopinem. Dobrze zorganizowane pod względem infrastruktury Busko Zdrój oferuje wysoki standard zakwaterowania, doskonałą kuchnię, świetne programy zdrowotne i fitness dla kobiet i mężczyzn, w tym zabiegi rewitalizujące.
Bieszczady
Jeżeli zamierzasz spędzić w Krakowie więcej czasu, przy okazji wybierz się na krótką wycieczkę w Bieszczady. Jedną z wyjątkowych atrakcji jest smerek. To szczyt na przedłużeniu grzbietu Połoniny Wetlińskiej. Przełęcz Orłowicza oddziela Smerek od Połoniny Wetlińskiej. Przez wspomniany szczyt wiedzie jeden z malowniczych szlaków turystycznych.
