Osoby, które poszukują nowych źródeł dochodów często zastanawiają się czy inwestycja w nieruchomości to dobry pomysł. Czy warto w taki sposób pomnażać swój kapitał? Co zatem dobrze jest wiedzieć na temat inwestowania w nieruchomości? Jakie są główne zalety takiego rozwiązanie?
Inwestycja w nieruchomości – sposób na zwiększanie prywatnego kapitału
Obecnie wiele osób, które chcą dobrze ulokować pieniądze i zabezpieczyć oszczędności na przyszłość decyduje się na zakup nieruchomości. Do popularnych inwestycji możemy zaliczyć np. zakup mieszkań w bloku pod wynajem czy też zakup lokali użytkowych. Pamiętajmy, że wynajem to dla nas comiesięczny dopływ pieniędzy. Dla niektórych osób wynajem nieruchomości jest naprawdę dobrym źródłem dochodów i są to tak zwane dochody pasywne, czyli takie, które wymagają od nas naprawdę małego nakładu pracy. Warto także podkreślić, że inwestowanie w nieruchomości niesie za sobą o wiele mniejsze ryzyko niż granie na giełdzie i z cała pewnością jest o wiele bardziej opłacalne niż wpłacanie pieniędzy na lokaty. Należy również dodać, że taka nieruchomość stanowi dla nas bardzo dobre zabezpieczenie na przyszłość, zawsze po jakimś czasie możemy ją sprzedać lub przeznaczyć na mieszkanie dla naszych dzieci lub bliskich.
Jak wybrać nieruchomość pod wynajem? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Głównym kryterium wyboru nieruchomości, w którą chcielibyśmy zainwestować powinna być przede wszystkim jej lokalizacja. Jeżeli ma to być mieszkanie lub apartament w Krakowie czy innym mieście, które chcemy wynajmować, warto zwrócić uwagę na to czy w pobliżu znajdują się zakłady pracy, szkoły, uniwersytety, lokale gastronomiczne, siłownie, baseny, a także na to czy z danego budynku istnieje dobry dostęp do komunikacji miejskie. Możemy także określić grupę docelową, której chcielibyśmy wynajmować mieszkanie i szukać takiej nieruchomości, która będzie najbardziej atrakcyjna dla naszych potencjalnych najemców. Innym istotny czynnikiem podczas wyboru nieruchomości pod wynajem jest również stan danej nieruchomości (jeżeli bierzemy pod uwagę zakup na rynku wtórnym). Przed takim zakupem należy ocenić ile będzie kosztował nas remont danego mieszkania.